Co je to stream?
Videa jsou na Youtube serverech uložena, avšak vy si je nemusíte stahovat do svého počítače a přehrávat až posléze. Naopak, pokud je vaše internetové připojení dostatečné, lze je přehrávat prakticky okamžitě. Nebo po přehrání reklamy, To je umožněno díky technologii tzv. streamování. Díky této technologii jsme si zvyklim, že na video kliknete a to se začne odvíjet.
Co obnáší stream?
Výraz streamování pochází z anglického výrazu stream - tok. To přesně odráží podstatu této technologie, během které se videa přehrávají a současně stahují. Videa na Youtube.com jsou tak k dispozici pouze tehdy, pokud je dané zařízení připojeno k internetu. Po přehrání soubor s videem nelze vyhledat a přehrát ho znovu, je třeba ho opět shlédnout na serveru.
Video on demand a přímý přenos
Rozeznáváme dva druhy streamovaného vysílání, a to tzv. video on demand a přímé přenosy (broadcasting). Při technologii video on demand je video soubor nahrán na server, odkud je možné ho následovně přehrát. Technologie přímých přenosů je ještě náročnější, neboť se video zároveň vytváří, přenáší a na jiném zařízení také přehrává. To je dnes velmi často využíváno při sportovních přenosech v televizi apod. Je třeba pouze vždy ošetřit patřičná autorské práva.
Technologie streamu
Při streamování je třeba zmenšit velikost datového toku na co nejmenší míru při současném zachování co nejlepší kvality videa. Pro stremování se tak používají nejrůznější kodeky, a to jednak pro audio a také pro video. Pro video jsou to nejčastěji flashové kodeky, nebo také kodeky RealTime a QuickTime. Nejznámější video server na světě Youtube.com však používá právě flashové kodeky. Jako audio kodeky se používají kompresní formáty MP3, AAC+, nebo Ogg, audio může být vysíláno jako jednokanálový konstantní datový tok, nebo jako více datových toků najednou, kdy streamovací server může kvalitu audia měnit v závislosti na kvalitě připojení.
Budoucnost streamování
Streamování je technologie, jejíž využití se bude do budoucna velmi zvyšovat. Jde vlastně o určitou formu tzv. cloudu. Vývoj totiž zřejmě spěje k tomu, že na našich osobních počítačích bude uloženo čím dál tím méně dat. Ta budou uložena na vzdálených serverech, ke kterým tak budeme přistupovat odkudkoliv. Takový přístup je pochopitelně nesmírně praktický. Můžeme volně měnit zařízení, prostřednictvím kterých budeme k datům přistupovat a k datům můžeme mít přistup odkudkoliv.